Vlhké steny a vzlínajúca vlhkosť sú problémom pre viacerých majiteľov nehnuteľností. Aké sú možnosti izolácie stien proti vlhkosti? Odpoveď môžete nájsť v invazívnych stavebných postupoch alebo v jednoduchom a účinnom použití dostupných moderných technológií.
Izolácia stien proti vlhkosti má viacero rôzne náročných riešení
Stavebníctvo je odbor, ktorý sa neustále vyvíja. Prináša nové materiály a sofistikované technológie. Jeho vývoj je unáhlený a čo platilo pred rokmi, dnes odborníci považujú za zastaralé. Izolácia stien proti vlhkosti však stále podlieha pomerne konzervatívnym postupom, ktoré majú svoje benefity, ale aj nevýhody.
Izolácia stien je častou výzvou najmä pri rekonštrukcii starých domov z tehlového muriva. Častým riešením, ku ktorému sa uchýli veľa majiteľov je tzv. podrezanie muriva. Toto riešenie je však spoľahlivé len v prípadoch, že je vykonané precízne a kvalitne. Murivo sa pri tejto metóde mechanicky podreže a vzniknutá špára sa následne vyplní špeciálnou hydroizolačnou vložkou (z asfaltu, nerezových plechov alebo polyuretánovou penou).
Daný spôsob izolácie stien proti vlhkosti je však finančne náročný.
Ďalšou v praxi často volenou možnosťou je odizolovanie stien priekopou. Priekopa musí byť vykopaná mimo budovy. Zároveň je nutné, aby jej dno bolo v takej hĺbke, v ktorej sú základy sanovanej budovy chránené pred premrznutím (tzv. nemrznúca hĺbka sa potom líši podľa druhu podložia a presnej lokality). Samotné dno priekopy je nutné vhodne upraviť, aby mohla voda čo najľahšie odtekať preč.
Je jasné, že aj táto metóda je pomerne invazívna a vyžaduje si okrem adekvátnych nákladov aj stavebné skúsenosti. Vhodná je najmä pre stavby vidieckeho typu.
Spôsob izolácie stien proti vlhkosti je potrebné voliť starostlivo
Problematické vlhké murivo sa dá taktiež izolovať zvnútra pomocou vymurovanej predsteny. Dané riešenie však nie je skutočným odvlhčením, zabraňuje len priamemu prieniku vzlínajúcej vlhkosti do interiéru budovy.
Opäť ide o stavebne náročné riešenie, pri ktorom je potrebné vybetónovať malý základ. Nutné je aj zaistenie adekvátneho odvetrávania - pri päte steny musíte vymurovať otvory pre nasávanie vzduchu, v hornej časti potom prieduchy von.
Osmo technológia využíva princíp, pri ktorom sú generované elektromagnetické pulzy, ktoré pôsobia na vlhkú stavbu. Na mikrofyzikálnej úrovni elektromagnetické pole preukázateľne ovplyvňuje molekuly vody vo vnútri steny a výrazne spomaľuje vzlínanie.
Tento princíp je úspešne využívaný najmä v prístroji OsmoDry®, ktorý spomaľuje postup vlhkosti. Vznikne tak priestor, aby mohli vlhké steny stavieb postupne poriadne vyschnúť.
Ak máte v pláne pustiť sa do niektorej z invazívnych stavebných metód svojpomocne, tento krok sa nemusí vôbec vyplatiť. Všetky postupy, ktoré vyžadujú stavebné skúsenosti je lepšie zveriť do rúk špecialistov, ktorí majú so zvolenou metódou dostatočné skúsenosti. V opačnom prípade riskujete poškodenie nehnuteľnosti alebo nutnosť vynaloženia ďalších nákladov pri oprave neúčinného zásahu.
Ideálnym riešením je preto zvoliť vhodnú stavebnú firmu alebo využiť neinvazívnu osmo technológiu.
Sanácia vlhkého muriva metódou OsmoDry® je absolútne neinvazívna
Špecifickou výhodou bezobslužného systému pre riešenie vlhkosti stien OsmoDry® je jeho neinvazívnosť. Proces sanácie prebieha bez akéhokoľvek stavebného zásahu do ošetreného muriva. Úplne sa tak vyhnete iným - finančne aj technicky náročným - metódam.
Aplikácia elektromagnetického zariadenia OsmoDry® a jeho sprevádzkovanie na vybranom mieste vlhkej nehnuteľnosti je mimoriadne jednoduché. Prístroj sa inštaluje na vnútornú stenu budovy a je štandardne pripojený k distribučnej sieti 230V.
Máme za sebou stovky vysušených nehnuteľností a referencie našich zákazníkov svedčia o tom, že je metóda OsmoDry® v mnohých prípadoch zvolená správne.
Kontaktujte nás pre konzultáciu zadarmo.